top of page
10850070_909412312409917_171373615539465
CK9A9732_edited_edited.jpg
IMG_20200719_121724_edited_edited_edited

Dzień dobry, nazywam się Ewa Blaut.

 

Ukończyłam bytomską Szkołę Baletową i przez 8 lat tańczyłam w zespole Opery Śląskiej.

Przez wiele lat prowadziłam ''Cukiernię u Ewy'', pięć restauracji, firmę eventową. Organizuję kompleksowe imprezy artystyczno-cateringowe. Jestem również  inscenizatorem

i reżyserem koncertów, które można zobaczyć na stronie internetowej www.cateringblaut.pl 

W bytomskich restauracjach: "Operowa" w budynku Opery Śląskiej i w ''Restauracji Pod Czaplą'' odbywały się spotkania artystyczne z aktorami, zespołami muzycznymi, a po dzień dzisiejszy wystawiam prace malarskie i fotograficzne swoje i innych artystów.

Po wielu latach doświadczeń zawodowych  zaczęłam szukać nowej formy artystycznej wypowiedzi. Od 20 lat maluję, rzeźbię, fotografuję, tworzę grafiki, projektuję odzież.

Brałam udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu indywidualnych w Polsce

i za granicą. Moja twórczość poprzez wielowymiarowość, kolor, fakturę oraz interpretację świata zyskała szerokie spektrum odbiorców.


Kolejną moją inicjatywą jest Art Blaut Academy. Od 2002 roku pod jej szyldem zorganizowałam ponad 40 plenerów malarskich, ceramicznych, fotograficznych w Polsce, Francji, Grecji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii. Od 14 lat jestem pomysłodawczynią i kierownikiem Akademii Weekendowej przy ASP w Katowicach, w których odbywają się zajęcia dla amatorów sztuki. 

 

6 czerwca 2020 roku otwarłam Art Blaut Gallery - galerię sztuki współczesnej w Bytomiu.

To nowe miejsce, nowa przestrzeń z niebywale bogatym "tłem". Na jego kształt wpłynęły doświadczenia zebrane w realizacjach poprzednich projektów i przedsięwzięć artystycznych.

W galerii będą organizowane wystawy malarskie i graficzne, oraz warsztaty dla pasjonatów sztuki, prowadzone przez wykładowców Katowickiej ASP. Do współpracy zaprosiłam bardzo zdolną artystkę Daszę Hancharovą, która została dyrektorem Art Blaut Gallery oraz wykładowcą warsztów.

 

Darya Hancharova

Urodzona w 1995 roku na Białorusi. W roku 2014 rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a w 2019 roku została uhonorowana dyplomem z wyróżnieniem ASP w Katowicach na kierunku Grafika Warsztatowa, w pracowni druku wklęsłego prof. Jana Szmatlocha oraz w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza.

 

W swoich pracach podejmuje się problematyki dotyczącej tożsamości człowieka, jego nieskończenie złożonej struktury formującej się przez całe życie. Opisując człowieka traktuje go jako figurę tymczasową, mozaikową, będącą połączeniem wszystkich naszych relacji, doświadczeń życiowych oraz otaczającej rzeczywistości. Wykonuje swoje prace głównie w technice mezzotinty, równolegle zajmuje się malarstwem i ilustracją książkową.

Aktywna twórczo, prezentuje swoje prace na wielu przeglądach i wystawach w Polsce i za granicą. Jej prace prezentowane były m.in. w Polsce, Japonii, Chinach, Hiszpanii, Rosji, Rumunii, Niemczech, Brazylii, Chorwacji, Macedonii i USA.

 

Za swoje prace otrzymała nagrody i wyróżnienia na prestiżowych przeglądach grafiki i malarstwa.

bottom of page